develoco
14 آذر 1401 - 12:49

۵۴ پروژه برای کاهش تنش آبی در خراسان رضوی تعریف شده است

معاون بهره‌برداری و توسعه شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی گفت: برای سال آینده ۵۴ پروژه با هدف کاهش تنش های آبی در استان تعریف شده است.

 مهدی جهان طلب در گفت‎‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس،اظهارداشت جمع اعتبارات مورد نیاز برای اجرای پروژه ها در سال آینده در حوزه شهری 850 میلیارد تومان و در حوزه روستایی بیش از 1200میلیارد تومان است که مصوب نیز شده‎اند.

وی از حفر دو حلقه چاه برای آب آشامیدنی خلیل آباد طی امسال خبرداد و افزود: برای شهر خلیل آباد مشکل حادی در زمینه تامین آب در چند سال آینده نخواهیم داشت.

معاون بهره‌برداری و توسعه شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی تصریح کرد: آبفای استان برای همه سطوح برنامه‎ریزی داشته است تا شهروندان و روستاییان با مشکل کمبود آب مواجه نشوند.

جهان طلب، انشعابات غیرمجاز را یکی از دغدغه‌های اصلی در استان دانست و اظهارکرد: امسال نیز شناسایی و برخورد با انشعابات غیرمجاز در دستورکار قرار دارد.

وی از شهرداری ها  و دهیاری ها خواست در همان ابتدا با نظارت بیشتر مانع ساخت وساز غیرقانونی در شهرها و روستاها شوند  تا به تبع آن از انشعابات غیرمجاز آب استفاده نشود. 

معاون بهره‌برداری و توسعه شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی به 30 هزار کیلومتر شبکه توزیع آب شرب در خراسان رضوی اشاره کرد و افزود: برای اصلاح 15 هزار کیلومتر شبکه فرسوده توزیع آب، به اعتباری حدود  7500 میلیارد تومان نیاز است، بنابراین  می‌طلبد آبی را که با چنین هزینه‌های بالایی تولید می‌شود، به این راحتی از دست ندهیم.

جهان طلب خاطرنشان کرد: در خراسان رضوی از 2930 روستا، 2504 روستا و 96 شهر با جمعیت سه‎میلیون و 200 هزار نفر تحت پوشش آب‎رسانی هستند.

وی با بیان این‎که به دلیل کمبود آب شاهد منازعات اجتماعی هم هستیم، افزود: سالانه در برخی دشت‌ها تا 5.1 متر افت سطح آب داریم، اگر به سمت مدیریت مصرف نرویم، ساکنان برخی مناطق استان تا 15 سال آینده باید کوچ کنند.

معاون بهره‌برداری و توسعه شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی  با اشاره به این‎که اکنون درصد زیادی از آب شرب روستاها به طور غیرمجاز صرف آبیاری درختان و نیز صرف دام‎ها می‌شود، اظهار کرد: سال‌هاست هشدارها به صدا درآمده است ولی رعایت نمی‌شود.

انتهای پیام/282/ن

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 897983