develoco
14 آذر 1401 - 14:27

رونق بازار گیاهان دارویی با همت 192 شرکت دانش‌بنیان

ورود شرکت‌های دانش‌بنیان به عرصه‌های مختلف کمک کرده تا کشور تجربه خوبی از تامین نیازهای بومی و عدم وابستگی به بازار جهانی داشته باشد و در این مسیر از توانمندی‌های داخلی بهره ببرد.

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، از جمله آثار مثبت استفاده از فناوری و نوآوری در صنایع مختلف می‌توان به ارتقای عملکرد، افزایش کمی و کیفی محصولات تولیدی و استفاده بهینه از ابزار و ماشین‌آلات کاربردی اشاره کرد. اتفاقی که نیروی دانشی و تخصصی را به صنعت متصل می‌کند و بهره‌وری آنها را ارتقا می‌دهد.

زیست بوم فناوری و نوآوری هم با همین هدف در کشور شکل گرفت و نحوه تامین نیازهای کشور را از اساس دگرگون کرد و به رونق بازار داخلی منجر شد. محصولاتی که پیش از این با هزینه‌های گزاف و با وجود موانع زیادی همچون تحریم‌ها و بحران‌های اقتصادی و غیره از بازار جهانی تامین می‌شدند؛ امروز با صرف هزینه و زمان کمتر با کیفیتی برابر با محصولات جهانی به دست صنعتگران و بازار تقاضا می‌رسد.

یکی از حوزه‌هایی که با کمک محصولات دانش‌بنیان توانسته در مسیر توسعه یافتگی قرار گیرد و دستاوردهای خود را ارتقا دهد؛ عرصه گیاهان دارویی است. حوزه‌ای که امروز از ظرفیت دانشی و تخصصی ۸۰۰ شرکت فعال در حوزه گیاهان دارویی و فرآورده‌های طبیعی بهره‌مند است که ۲۵ درصد آنها یعنی عددی حدود 190 مجموعه دانش‌بنیان شده‌اند.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 898283