develoco
13 دی 1401 - 09:28

شهیدی که حاج قاسم به تشییعش آمد/«ابو مریم» بعد از شهادت شناخته شد

اهواز- شهید «سید حمید تقوی فر» که از وی به عنوان یکی از موسسان حشدالشعبی عراق یاد می شود در اوج گمنامی چنان جایگاهی در نبرد با داعش داشت که شهید قاسم سلیمانی شخصا برای تشییع وی به اهواز آمد.

خبرگزاری مهر؛ گروه استان‌ها – مصطفی آل علی: همه او را به نام «ابو مریم» می‌شناسند به‌ویژه در کشور عراق بیشتر او را به همین نام صدا می‌زنند چون «سردار سید حمید تقوی فر» پابه‌پای سردار دل‌ها در جبهه حق علیه داعشی‌ها می‌جنگید.

حاج سید حمید اولین بارش نبود که در میادین جنگ می‌بود بلکه از ابتدای جنگ تحمیلی بیشتر در کنار شهید «حسن باقری» اطلاعات لازم را جمع‌آوری می‌کرد.

سردار تقوی فر در این جنگ هشت‌ساله دفاع مقدس به جمع‌آوری اطلاعات بسنده نکرده بود، او در جبهه سوسنگرد واحد اطلاعات و عملیات را تشکیل داد و فرماندهی قرارگاه رمضان را بر عهده گرفت تا بتواند در دفاع از میهن گام مهمی بردارد.

شهیدی که حاج قاسم به تشییعش آمد/«ابو مریم» بعد از شهادت شناخته شد

«ابو مریم» در یکی از خاطراتش درباره اقداماتش در آن زمان بیان کرده بود «پس از اینکه خبر رسید به پاسگاه مرزی بستان حمله شده ما روزانه به آن مناطق می‌رفتیم و اقدام به تیراندازی می‌کردیم. یک روز بعد از ظهر یک هواپیمای عراقی برای عکس‌برداری به سطح منطقه آمده بود و به‌قدری پایین پرواز می‌کرد که ما با کلت می‌توانستیم به آن شلیک کنیم».

حاج سید حمید به همراه پدر و برادرش به میدان جنگ اعزام شده بود، اول پدرش در عملیات «خیبر» شهید شد و سپس برادرش در عملیات «والفجر ۸» به شهادت رسید و او همچنان در انتظار شهادت بود.

سردار تقوی فر بعد از جنگ با عضو شدن در سپاه پاسداران عهده‌دار فرماندهی قرارگاه رمضان بود و سال‌ها در این سمت خدمت گذاری کرد به‌طوری که مجاهدین خلق را در خوزستان شناسایی و آنها را سرکوب می‌کرد.

«ابو مریم» که مرید اهل‌بیت است، نتوانست حملات بی‌رحمانه داعشی‌ها و تکفیری‌ها را به مراقد اهل‌بیت تحمل کند و لحظه‌شماری می‌کرد تا با آنها بجنگد؛ همسرش در این باره گفته است: «وقتی مسئله داعش پیش آمد، حمید گفت می‌خواهم برای مقابله با داعش بروم اما چون مسئولیت اطلاعات سپاه قدس را داشت، این مسئله امکان‌پذیر نبود. او هم رفت و تقاضای بازنشستگی کرد و بعد از سه سال اصرار و پافشاری حمید با درخواست بازنشستگی‌اش موافقت شد».

دعوت سردار دل‌ها از «تقوی فر»

حاج سید حمید برای دفاع از حرم به نیروهای مردمی راهی عراق شد؛ او ۳۰ روز در عراق حضور داشت و برای تأسیس بسیج مردمی عراق (الحشد الشعبی) برای مقابله با داعش در سمت مشاوره فعالیت می‌کرد.

او توانست ارتباط خوبی را با مجاهدین عراقی برقرار کند چون به لهجه‌های مختلف عربی صحبت می‌کرد و این امر سبب شده بود تا در جنگ علیه داعش نقش مهم و کلیدی داشته باشد.

حاج سید حمید با درایت و اخلاق مردمی توانست نیروهای «حشد الشعبی» را سازمان‌دهی و فرماندهی کند؛ همسر سردار تقوی فر در این باره بیان کرده است: «سردار قاسم سلیمانی وقتی شنیده بود که همسرم به عراق رفته از او دعوت به همکاری می‌کند و او را فرمانده یکی از محورهای شمال سامرا می‌کند تا از پیش روی داعش به سمت اماکن متبرکه جلوگیری کند».

«ابو مریم» علاوه بر مشورت نظامی به نیروهای مجاهدین عراق در بیشتر عملیات شرکت می‌کرد؛ او همراه با نیروهای داوطلب مردمی به سمت جرف الصخر می‌رفت تا این منطقه را آزاد کرد.

شهیدی که حاج قاسم به تشییعش آمد/«ابو مریم» بعد از شهادت شناخته شد

سردار تقوی فر همچنین در عملیات سامراء که خمپاره‌های داعش در حرم مطهر امامین عسکریین فرود می‌آمد، داعش را بعد از سه روز مجبور به عقب‌نشینی کرد و منطقه پاک‌سازی شد.

می‌دانستم که شهید می‌شود

حاج سید حمید چه در جنگ تحمیلی چه بعد از آن به‌خصوص در عملیاتی که در کشور عراق شرکت می‌کرد، بارها مورد ترور قرار گرفته بود؛ همسرش در این باره تصریح کرده است: «جنگ تمام شده بود، سال ۷۲ بود و حاج سید حمید در پذیرایی خانه ما که در اهواز بود، خوابیده بود که نیروهای نفوذی یا نارنجکی را به روی پتویی که او خوابیده بود، انداختند».

همسر سردار تقوی فر ادامه می‌دهد: «ناگهان صدای مهیبی در خانه پیچید. نارنجکی که روی پتوی حاج حمید افتاده بود، منفجر شده بود اما آسیب نرسید چون ترکش‌های نارنجک با زاویه از سطح زمین پراکنده شده بودند و بیشتر آنها به دیوار و سقف اصابت کرده بودند».

«ابو مریم» به دنبال شهرت نبود به همین خاطر قبل از زمان شهادتش بسیاری از افراد اطلاعات زیادی نداشته‌اند در حالی که در عراق خیابانی به نام «ابو مریم» نام‌گذاری شده چون این شهید نقش مؤثری در هلاکت نیروهای داعشی داشت.

ششم دی‌ماه ۱۳۹۳ بود که در منطقه عزیز بلد (از توابع سامراء عراق) عملیات «محمد رسول الله» بعد از اقامه نماز ظهر برای ارسال کمک به نیروی‌های مردمی عراق درگیر شده با داعشی، آغاز شد. در این عملیات که حاج سید حمید حضور داشت از سوی تک‌تیرانداز داعشی زخمی می‌شود.

شدت زخم آن‌قدر شدید بود که تقوی فر در راه در دفاع از حرمین مطهر شهید می‌شود؛ همسر حاج سید حمید در این باره اظهار کرده است: «می‌دانستم که شهید می‌شود. کسی که جاه و مقام و پست و خانه را بگذارد کنار و تنها هدفش مبارزه علیه دشمن داخلی و خارجی باشد خداوند هم مزدش را اگرچه با وقفه‌ای چندساله می‌دهد. حمید از کسانی بود که باید همان روزهای اول جنگ شهید می‌شد ولی لحظه شهادتش تا این زمان ماند».

پیکر مطهر شهید «ابو مریم» پس از انتقال به اهواز در زادگاهش تشییع و در شهر کارون در کنار پدر شهیدش به خاک سپرده شد.

شهید تقوی فر که بعد از شهادت تازه برای مردم شناخته شده و مردم به نقش کلیدی وی در نبرد با داعش پی بردند، آنقدر نقش مؤثری در مبارزه با تکفیری‌ها داشت که شهید قاسم سلیمانی در تشییع جنازه ابومریم شخصاً در مراسم تشییع جنازه وی حضور یافت تا نشان دهد وی چه اندازه نقش مؤثری در نبرد بی امان با داعش داشت.

متاسفانه بسیاری از مردم تا زمانی که شهید تقوی فرد، شهید نشده بود از حاج حمید تقوی‌فر اطلاعات زیادی نداشتند این در حالی است که در عراق خیابانی به نام «ابومریم» نامگذاری شده است یا شاید گمنامی انتخابی بود برای یاران شهید قاسم سلیمانی که بدون نام و نشان دینوی، علیه تکفیری ها تا آخرین قطره خون مبارزه کردند تا دست این نا نجیبان به حرم های اهل بیت نرسد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 951535